علت ایجاد واریس دست و درمان آن

آیا من واریس دست دارم؟ برآمدگی رگ‌های دست می‌تواند کاملا طبیعی باشد، اما اگر ظاهر بزرگ آن ‌ها شما را آزار می‌دهد، می‌تواند یک مسأله مهم برای زیبایی باشد. گاهی اوقات، بزرگ شدن رگ‌های دست به دلیل یک مشکل جدی تر در رگ‌ ها مانند وریدهای واریسی ایجاد می‌شوند. همیشه بهتر است به دکتر واریس در غرب تهران مراجعه کنید تا علت رگهای آبی و بنفش و برجسته در دست‌‌هایتان تشخیص صحیح داده شود. ما می‌توانیم روش‌های موثر برای درمان واریس دست پیشنهاد دهیم و با بازگرداندن گردش خون مناسب، سلامتی شما را بهبود بخشیم.

عکس واریس دست قبل و بعد از درمان

عکس واریس دست قبل و بعد از درمان
واریس دست در افراد مسن
واریس دست بعد از درمان

رگ‌های برآمده و واریس دست چگونه ایجاد می‌شود؟

وریدهای برآمده ممکن است به دلیل موارد زیر اتفاق بیافتد :

افزایش موقت فشار خون و/یا دمای بدن:

 هنگامی که ورزش می‌کنید یا با دست‌های خود کار می‌کنید، جریان خون در ناحیه افزایش می‌یابد. همچنین، عروق در شرایط گرم تر بزرگ‌تر می‌شوند، زیرا بدن خون را به سمت سطح پوست می‌فرستد تا خنک شود. هنگامی که شما سرد هستید، عروق معمولاً به‌ طور موقت کوچک‌تر می‌شوند.

وزنه برداری و واریس دست:

 وزنه ‌برداران جدی عضلات سفت و بزرگ شده ،عروق شبیه به طناب دست/پا ایجاد می کنند.

ورزش و واریس دست: 

هنگامی که ورزش می‌کنید، فشار خون شما افزایش پیدا می‌کند و ورید های شما به پوست نزدیک می شود. هنگامی که فشار خون شما به حالت نرمال باز می‌گردد، ورید های دست شما کمتر قابل مشاهده می‌شوند. اما انجام ورزش به صورت منظم ممکن است باعث تثبیت ورید های دست شود – به ویژه اگر شما انواع زیادی از تمرینات تقویت عضلانی انجام دهید. بلند کردن مکرر وزنه در باشگاه یا در کار اغلب منجر به افزایش جریان خون و سفت شدن عضلات می‌شود. این می تواند باعث ایجاد رگ های برجسته شود.

قبل و بعد درمان واریس دست

پیری و بیماری واریس دست

 با افزایش سن، چربی بدن دوباره توزیع می‌شود و پوست نازک‌تر می‌شود و رگها برجسته تر می شود.

کمبود وزن:

 اگر لاغر هستید، عروق دست‌های شما ممکن است واضح‌تر باشند.

وراثت و ارتباط آن با واریس دست:

 عروق بزرگ ممکن است در خانواده شما وجود داشته باشد.

لخته خون سطح:

. ممکن است برآمدگی کوچکی را در عروق دست یا مچ به دلیل صدمه یا استفاده از سوزن ورید IV احساس کنید یا ببینید.

التهاب ورید (فلبیتیس):

 وریدهای بزرگ ممکن است ناشی از تورم یا التهاب ورید باشند.

رگ های واریسی:

اگرچه رگ های واریسی بیشتر در پاها ایجاد می شوند، ولی ممکن است رگ های واریسی در دستها یا بازوها نیز ظاهر شوند.

عکس واریس دست

آب و هوای گرم:

 دمای بالا می تواند کارکرد صحیح دریچه های ورید را دشوارتر کند. این موضوع می‌تواند باعث بزرگ شدن ورید ها شود.

رگ‌های واریسی:

 رگ های واریسی به احتمال زیاد در ساق پا بیشتر از دست یافت می شوند و زمانی ظاهر می شوند که دریچه های سیاهرگی شما ضعیف می شوند. این باعث کاهش کارآیی آنها در جلوگیری از جریان خون به سمت عقب می‌شود. رگ های واریسی ممکن است خمیده، بزرگ و دردناک شوند.

فلبیت:

 اگر عفونت دست، آسیب جسمی یا بیماری ایمنی‌ای باعث التهاب یک ورید شود، ممکن است ورید بزرگ شود.

ترومبوفلبیت سطحی:

 ترومبوفلبیت سطحی التهاب ورید سطحی (فلبیت) است که در اثر لخته شدن خون (ترومبوز) ایجاد می شود. این ممکن است به دلیل آسیب یک ورید رخ دهد، مانند پس از قرار دادن یک کاتتر

علل برآمده شدن رگ های واریسی دست چیست؟

وریدهای بزرگ و واریسی می‌توانند به دلیل تجمع خون در ورید، متورم شوند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که دریچه های یکطرفه داخل وریدها از صدمه و یا ضعف ناشی از پیری آسیب ببینند.  دریچه های ورید به جای اینکه خون را برخلاف جاذبه به سمت قلب نگه دارند، اجازه می‌دهند تا خون به پایین به سمت دست برگردد. با استفاده از تجهیزات پیشرفته سونوگرافی داپلر، می‌توانیم وریدها و جریان خون شما را به دقت بررسی کنیم. آیا وریدهای دیده شده در دست شما به عنوان یک مسئله زیبایی تشخیص داده می‌شوند یا به دلیل مشکل جدی‌تری مانند وریدهای واریس است، پزشک ورید ما می‌تواند آن‌ها را با یکی از درمان‌های پیشرفته و کم تهاجمی ما درمان کند.

واریس دست

انواع درمان واریس دست

درمان‌ واریس بازو و دست شامل موارد زیر است:

برخی افراد از اثرات و عوارض درمان‌های تهاجمی می‌ترسند. باید بدانید که حتی برای درمان واریس صورت هم از گزینه‌های لیزر و اسکلروتراپی استفاده می‌شود و اگر درمان‌ها توسط پزشک متخصص انجام شوند،‌ عوارضی نخواهند داشت.

بعد از درمان واریس چه انتظاری باید داشته باشیم؟

پس از درمان واریس پا، دست و صورت، خون به طور طبیعی از طریق وریدهای سالم مجاور به منطقه هدف هدایت می شود. ورید فرو ریخته به تدریج توسط بدن تجزیه می‌شود. بازگشت به حالت عادی پس از درمان ورید سریع است و تنها با ناراحتی جزئی و کمترین زمان از کارافتادگی همراه است. مراحل کمتر از یک ساعت طول می‌کشند، سپس به خانه باز می‌گردید. معمولاً ۲۴ ساعت بعد می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود ادامه دهید.

دکتر عبدالوهاب برادران متخصص قلب و عروق در تهران 

منبع:

www.viaveincenter.com

www.healthline.com

نویسنده:

دکتر عبدالوهاب برادران

دکتر عبدالوهاب برادران، متخصص قلب و عروق ، فلوشیپ اینترونشنال کاردیولوژی ( اقدامات مداخله ای قلب ، آنژیوگرافی ، آنژیوپلاستی ) و متخصص درمان واریس با سوابق درخشان تحصیلی و حرفه ای از قبیل رتبه های برتر، دانشجوی نمونه، عضویت در هیات علمی دانشگاه تهران، فلوشیپ آنژیوپلاستی و مدیریت بنیاد قلب سالم، خدمات ارزشمندی در زمینه های مختلف پزشکی مانند اکوقلب، آنژیوگرافی، آنژیوپلاستی و درمان واریس ارائه می نماید.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه