عوارض واریس پشت زانو، درمان خانگی یا در کلینیک؟

عوارض واریس پشت زانو شامل درد زیاد، خارش، درمواردی، زخم های واریسی می‌شود. پس بهترین راه برای جلوگیری از این عوارض دردناک درمان واریس پا است. در روش‌های جدید درمان واریس پشت زانو، بعد از روش‌های نابودسازی، ورید عمقی‌تر درمان‌شده ممکن است به مدت 3-5 روز دردناک باشد که قسمتی از واکنش به درمان است و خوب می‌شود. داروهای ضددرد و ضدالتهاب به بهبود این درد برای چند روز کمک می‌کنند.

بعد از فلبکتومی برش‌های کوچک روی پا معمولا به وسیله چسب پوست یا چسب نواری بیش‌تر بسته می‌شوند تا بخیه زدن. اگر از بخیه زدن استفاده شود، از نخ قابل‌جذب معمولا استفاده می‌شود. وریدهای واریسی، وریدهای گشاده شده ای زیر پوست پا هستند. این وریدهای غیرطبیعی، شایع هستند، خطرناک نیستند، اما ممکن است علائمی ایجاد کنند.

علائم واریس پشت زانو

در حالی که داشتن سیاهرگ‌های قابل مشاهده در پشت زانو نسبتاً رایج است، مواردی وجود دارد که می‌تواند نشانه ای از واریس باشد. بنابراین دیدن این رگ‌ها در پشت زانو کاملا طبیعی است. اما در صورتیکه هرگونه تورم، خارش یا درد در این رگ‌ها را تجربه می‌کنید، ممکن است واریس داشته باشید و بهتر است با یک دکتر واریس در غرب تهران مشورت کنید.

نقش دریچه رگ‌های کشاله ران و زانو

وریدهای طبیعی برای حفظ حرکت خون به سمت بالا به دریچه‌هایشان متکی هستند. در وریدهای واریسی این دریچه‌ها عملکردشان را ندارند و جریان خون آهسته یا حتی برعکس است. برای درمان موفقیت‌آمیز وریدهای واریسی علاوه بر حذف یا کاهش گشادشدگی وریدها، دریچه‌های نقص‌دار باید مدیریت شوند. دو محل مهم ایجاد دریچه‌های نقص‌دار، کشاله ران و پشت زانو هستند. عملکرد وریدها با یک اسکن سونوگرافی (دوپلکس) ارزیابی می‌شود.

واریس پشت پا

عوارض واریس پشت زانو چیست؟

فشار در این عروق به‌ویژه زمان ایستادن می‌تواند موجب درد، التهاب و گاهی تغییرات پوستی  (تغییر رنگ به سمت قهوه‌ای، اگزما، زخم) شود. وریدهای واریسی گاهی لخته (ترومبوز) ایجاد می‌کنند که باعث می‌شود ورید سرخ، سفت و در لمس دردناک شود، حالتی که فلبیت نامیده می‌شود. اگر وریدهای واریسی دچار آسیب شوند، مستعد ایجاد کبودی یا گاهی خونریزی هستند. درمان واریس پا و زانو باید در اولین فرصت و توسط دکتر متخصص انجام شود.

علت واریس پشت زانو در زنان و مردان

عللی که می‌توانند باعث ایجاد رگ‌های بنفش و آبی پا و بروز واریس در پشت زانو، ران و همچنین سایر نواحی بدن شوند:

درمان های پزشکی برای واریس پشت پا

درمان خانگی واریس خفیف پشت زانو ممکن است؟

بسیاری از افراد با انجام کارهای ساده و روش‌های درمان خانگی واریس پا بهبود پیدا می‌کنند:

ورزش کردن برای درمان واریس

ورزش، پیاده‌روی، دویدن، دوچرخه‌سواری و شناکردن همه برای پیشگیری و درمان واریس خفیف سودمندند. پیاده روی آسان‌ترین‌شان است و استفاده از عضلات ساق پا مستقیما خون را در وریدهای پای در حال حرکت، به سمت بالا به گردش در‌می‌آورد.

اجتاب از یک جا نشستن طولانی مدت

از یک جا نشستن و بی تحرکی وحتی ایستادن به مدت طولانی دوری کنید.

بالا آوردن پاها برای درمان خانگی واریس زانو

بالا آوردن پاها هر زمان که ممکن است. هر میزان بالا آوردن سودمند است اما اگر بتوانید پاها را تا بالای سطح قلب (سینه) بالا بیاورید، به طور ویژه سودمند خواهد بود.

لاغر کردن و تاثیر آن در درمان واریس پشت زانو

اگر اضافه‌وزن دارید، سعی کنید وزنتان را کاهش دهید تا واریس پاهایتان را درمان کنید.

استفاده از جوراب واریس

یکی از روش‌های درمان خانگی واریس در خانه با استفاده از جوراب واریس حمایتی ارتقا یافته (graduated support stockings) در طول روز است. این جوراب‌ها را می‌توانید از داروخانه‌ها یا از طریق نسخه تهیه کنید. فشار این جوراب طوری طراحی شده که در ناحیه مچ پا بیش‌ترین میزان باشد و به تدریج به سمت بالا کاهش پیدا کند [به همین دلیل به آن‌ها graduated گفته می‌شود]. این موضوع به برگشت خون به سمت بالا در وریدها کمک می‌کند. یک جوراب تا زیر زانو معمولا کفایت می‌کند.

عکس واریس پشت زانو

راه‌های درمان واریس پشت زانو در کلینیک

اگر فرد مبتلا به این عارضه علائمی مثل تورم و درد واریس پشت زانو داشته باشد که به راحتی و با روش‌های خانگی بهبود نمی‌یابد، باید با مشورت دکتر متخصص یکی از گزینه‌های زیر را برای درمان واریس زانو انتخاب کند:

فوم اسکلروتراپی (foam sclerotherapy) برای واریس زانو

اسکلروتراپی فوم هدایت شده با اولتراسوند را می‌توان به جای جراحی و درمان با فرکانس رادیویی/لیزر برای درمان وریدهای واریسی پا (ساق، زانو و مچ پا) استفاده کرد. اسکلروتراپی فوم به عنوان یک درمان سرپایی انجام می شود و حدود 30-45 دقیقه طول می‌کشدماده شیمیایی اسکلروزانت سدیم تترادسیل سولفات (STS) است که با نام فیبروئین شناخته می‌شود.

با استفاده از یک اسکنر اولتراسوند، یک سوزن بسیار ظریف به داخل ورید واریسی پشت زانو وارد می‌شود. این اسکنر به جراح اجازه می‌دهد تا ورود سوزن به وریدی را که نیاز به درمان دارد، ببیند. ممکن است بین 1 تا 10 تزریق در یک جلسه نیاز باشد.

 تعداد وریدهایی که در هر جلسه درمان می‌شوند محدود به حجم کفی است که جراح می‌تواند تزریق کند.به دنبال این درمان، پوشیدن بانداژ یا یک جوراب واریس به مدت دو هفته از اهمیت برخوردار است. نرخ موفقیت تقریبا 70-80 درصد است. اگر وریدها از بین نروند این درمان، می‌تواند تکرار شود.

در واکنش به ورود فوم به جریان خون عمومی، عوارض جانبی می‌توانند اتفاق بیفتند. با مراقبت، این عوارض ناشایع و گذرا هستند. فلبیت موضعیِ ورید درمان شده (ترومبوز ملتهب) می‌تواند تا 1-2 هفته درد ایجاد کند و در 10 درصد موارد ممکن است علامت پوستی در پا باقی بگذارد.

نابودسازی داخل رگی از طریق حرارت (endothermal ablation)

نابودی لیزری داخل وریدی و نابودی رادیوفرکانسی روش‌هایی برای درمان واریس زانو و سایر نواحی بدن هستند. این روش‌ها ورید نقص‌دار اصلی که گشادشدگی را باعث می‌شود، می‌بندند. این وریدها شامل ورید سافنوس بلند (LSV) در ران یا ورید سافنوس کوتاه (SSV) پشت زانو و ساق پا هستند.  عمل جراحی سنتی برای درمان ورید واریسی گره زدن و لخت کردن این وریدها بوده‌است اما این تکنیک های نابودسازی داخل رگ که جایگزین عمل جراحی سنتی شده‌اند، کمتر دردناک هستند و بهبودی سریع‌تر به همراه دارند.

EVLA و RFA تکینیک‌هایی برای از‌بین‌بردن وریدهای LSV و SSV از جریان خون بدون زخم و بدون لخت کردن هستند. هر دو این درمان‌ها می‌توانند با بی‌حسی موضعی انجام شوند. یک کاتتر از داخل رگ از مچ پا یا زانو به سمت بالا وارد می‌شود. از سونوگرافی برای تعیین محل دقیق کاتتر استفاده می‌کنند. وقتی کاتتر که الان در تماس با دیواره رگ است فعال شود، یک جریان الکتریکی یا انرژی لیزر از دیواره رگ عبور می‌کند که باعث می‌شود پروتئین‌های دیواره ورید تغییر شکل داده و بسته می‌شوند. کاتتر به‌آرامی کمی به بیرون کشیده می‌شود که ورید را بسته نگه‌ می‌دارد و خون از درون آن جریان پیدا نمی‌کند. ورید به طور موثر از جریان خون حذف می‌شود و همان نتایج لخت کردن ورید در عمل جراحی سنتی حاصل می‌شود. پیگیری طولانی‌مدت ورید ها نشان می‌دهد که وریدها عمدتا بسته می‌مانند و به‌ندرت دوباره باز می‌شوند.

عکس واریس پا

چسب وناسیل (venaseal) برای واریس زانو

روش‌های جدید بیش‌تری برای بستن LSV و SSV معرفی شده‌اند. یک مدل چسب وناسیل می‌تواند برای بستن ورید استفاده شود. چسب venaseal نیاز به هیچگونه بی‌حسی ندارد که خودش منفعتی حساب می‌شود. ماندگاری طولانی‌مدت این درمان در دست بررسی است.

فلبکتومی یا از جا کندن وریدها

برآمدگی سطحی در محل گشادشدگی وریدها می‌تواند با یک جراحی کوچک حذف شود یا بیرون کشیده شود. این جراحی با مجموعه‌ای از برش‌های کوچک (2-4 mm) انجام می‌شود. عبارت «از جا کندن» یا «فلبکتومی» برای توصیف این جراحی استفاده می‌شود. وریدها در هر برش از بین می‌روند (از جا کنده می‌شوند).

مراقبت‌های بعد از درمان واریس پا

اکثر روش‌ها امروزه سرپایی یا درمانگاهی هستند و بستری شدن نادر است. پاها برای کاهش کبود‌شدن و کمک به بهبود محکم بسته می‌شوند. بعد از 1-2 روز بانداژها ممکن است با جوراب جایگزین شوند که معمولا برای 5-7 روز پوشیده می‌شوند. چند روز اول بهتر است جوراب هم روز و هم شب پوشیده‌شود. بعد از آن اگر پا بدون جوراب در شب راحت است، می‌توانید آن را فقط در طول روز بپوشید. سعی کنید یا با بالا قراردادن پاها و حرکت مچ‌ها استراحت کنید یا در خانه و باغ در حال حرکت باشید. از ایستادن برای مدت طولانی اجتناب کنید. از روی هم انداختن پاها اجتناب کنید. امکان انجام پیاده‌روی روزانه 1-2 مایل وجود دارد.

 

سوالات بیماران درباره واریس زانو

  • هزینه درمان واریس پشت زانو چقدر است؟

این هزینه بعد از معاینه توسط دکتر متخصص و مشخص شدن تعداد و شرایط رگهای واریسی و همچنین روش درمان تعیین می‌شود.

  •  سریع‌ترین راه برای درمان درد واریس پشت زانو چیست؟

اگر درد واریس را تجربه می‌کنید بهترین گزینه‌ها برای درمان سریع درد، لیزر، اسکلروتراپی و رادیوفرکانسی هستند.

  •  راه پیشگیری از واریس پا و زانو چیست؟

پیاده روی و فعالیت بیشتر، کاهش وزن، پرهیز از نشستن و ایستادن طولانی مدت می ةوانند به پیشگیری یا کنترل این عارضه کمک کنند.

دکتر عبدالوهاب برادران متخصص قلب و عروق در تهران

منبع:

vascularsociety

vanishlegveins.com

نویسنده:

دکتر عبدالوهاب برادران

دکتر عبدالوهاب برادران، متخصص قلب و عروق ، فلوشیپ اینترونشنال کاردیولوژی ( اقدامات مداخله ای قلب ، آنژیوگرافی ، آنژیوپلاستی ) و متخصص درمان واریس با سوابق درخشان تحصیلی و حرفه ای از قبیل رتبه های برتر، دانشجوی نمونه، عضویت در هیات علمی دانشگاه تهران، فلوشیپ آنژیوپلاستی و مدیریت بنیاد قلب سالم، خدمات ارزشمندی در زمینه های مختلف پزشکی مانند اکوقلب، آنژیوگرافی، آنژیوپلاستی و درمان واریس ارائه می نماید.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه