درمـــان واریس پا

روش‌ها، انواع واریس پا و علائم آن

وقتی صحبت از درمان واریس پا به میان می‌آید، گزینه‌های مختلفی وجود دارد. اما ایمن ترین و بدون دردترین درمان واریس کدام است؟ رگ های واریسی می توانند ناخوشایند و ناراحت کننده و گاهی دردناک باشند. اما لزومی ندارد که آنها به صورت ثابت روی پاهای شما باشند. امروزه درمان های بی خطر و بدون درد زیادی وجود دارد. رگ‌های واریسی به‌صورت رگ‌های متورم، در دست یا پا دیده می‌شوند. این رگ‌ها در زیر پوست، پررنگ‌تر از دیگر عروق هستند. مشکل اصلی اکثر افراد با رگ‌های واریسی پا، جنبه‌ی زیبایی و ظاهری‌ است. اما در برخی افراد، رگ های واریسی به دلایل مختلفی می توانند دردناک شوند. شایع‌ترین دلیل زمانی است که دریچه‌های وریدی به درستی کار نمی‌کنند و خون شروع به تجمع در ورید می‌کند. این کار باعث بزرگ شدن و پیچ خوردگی سیاهرگ شده که نتیجه آن، درد، سنگینی و گرفتگی پا می شود. علاوه بر این، سیاهرگ هایی که به سطح پوست نزدیک تر هستند بیشتر باعث ایجاد درد می شوند زیرا با تماس لباس یا اشیاء خیلی راحت، تحریک می شوند. بهترین درمان برای ورید های واریس مراجعه به پزشک است و شما میتوانید با خیال راحت به دکتر واریس در غرب تهران مراجعه کنید و درمان شوید.

روش های درمان واریس پا

به طور کلی، درمان واریس پا به عنوان روشی دردناک در نظر گرفته نمی شود. با این حال، اگر آستانه درد پایینی دارید یا به شدت به درد حساس هستید، از قبل با پزشک خود در میان بگذارید. برخی افراد گزارش می دهند که در طول عمل، احساس درد مبهم یا ضربان دارند. برخی از افراد نیز دچار گرفتگی، گزگز یا سوزش می شوند.

فوم واریتنا

فوم واریتنا که با نام تجاری Varithena® نیز شناخته می شود، یک محلول اسکلروتراپی مورد تایید FDA و حاوی پولیدوکانول است که به بسته شدن ورید آسیب دیده کمک می کند. Varithena® با استفاده از یک کاتتر مخصوص به ورید تحت درمان تزریق می شود. کاتتر محلول را مستقیماً به ورید می رساند که به کاهش عوارض جانبی کمک شایانی می کند. اگر مشکلات اصلی شما مربوط به وریدهای زیر زانو است، درمان واریتنا ممکن است بهترین گزینه برای واریس باشد. از آنجایی که این درمان واریس شامل چند تزریق ساده است، دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد. محلول کف کننده تزریقی باعث بسته شدن ورید مشکل ساز شده و در نتیجه جریان خون در مسیرهای ورید سالم تر تغییر مسیر می دهد. جدا از کمی حساسیت در محل تزریق، بیمارانی که درمان‌های واریتنا را انجام می‌دهند، به ندرت عوارض جانبی دیگری را تجربه می‌کنند.

چسب واریس وناسیل

چسب واریس یک روش نسبتا جدید در درمان واریس پا است که از  چسب پزشکی به جای یک عامل اسکلروز کننده برای بستن ورید آسیب دیده استفاده می کند. چسب از طریق یک کاتتر کوچک در محل مناسب قرار داده شده و ورید را می بندد، سپس خون را به وریدهای سالم مجاور هدایت می کند و بدین ترتیب علائم را تسکین می دهد.

اسکلروتراپی

اگر وریدهای واریسی شما کوچک هستند، یا اگر مشکل اصلی شما بیشتر در مورد وریدهای عنکبوتی است تا وریدهای واریسی، اسکلروتراپی ممکن است بهترین گزینه درمان ورید برای شما باشد. در حین این روش درمان واریس پا، محلولی به داخل رگ ها تزریق می شود که باعث فرو ریختن و محو شدن آنها از دید شما می شود. اسکلروتراپی زیبایی معمولا در مطب پزشک یا کلینیک به صورت سرپایی انجام می شود.

روش رادیوفرکوئنسی

برای درمان‌ واریس پا ب کمک امواج فرکانس رادیویی از گرما برای از بین بردن سیاهرگ‌های آسیب‌دیده استفاده می‌کنند. انرژی فرکانس رادیویی از طریق یک کاتتر کوچک به داخل ورید هدایت می شود و باعث فروپاشی و بسته شدن آن‌ها می‌شود. در این روش از بی حسی موضعی استفاده می شود و بهبودی تنها چند ساعت طول می‌کشد. شما می‌توانید سریع و بدون درد به زندگی روزمره خود بازگردید.

لیزر واریس EVLA

لیزر درون وریدی که به اختصار EVLA نامیده می شود اغلب یکی از بهترین گزینه ها برای درمان رگ های واریسی است. چرا؟ چون با این روش در زمانی محدود، نتایج باورنکردنی ایجاد می شود. در طول درمان، یک قیبر نوری کوچک با هدایت اولتراسوند، به سمت رگ های مشکل دار هدایت می شود. تقریباً بلافاصله، لیزر، ورید را تا زمان بسته شدن آن، گرم می کند و خون از طریق وریدهای سالم مجدداً هدایت می شود. ورید مشکل دار دوباره جذب بدن شما می شود. EVLA برای درمان ورید صافن بزرگ، ورید صافن کوچک و شاخه های جانبی این وریدها استفاده می شود، بنابراین یک درمان بسیار تخصصی است. فقط پزشک متخصص واریس می تواند تعیین کند که آیا EVLA بهترین گزینه درمانی برای وریدهای واریسی شما است یا خیر؟ این روش کم تهاجمی معمولاً کمتر از 30 دقیقه طول می کشد.

فلبکتومی

برای شروع، در ناحیه پاها که نیاز به درمان دارند، بی‌حسی موضعی ایجاد می شود. سپس، پزشک  چند برش بسیار ریز (2 تا 3 میلی‌متری) در پای شما ایجاد می‌کند و ورید(های) مشکل دار را با یک ابزار قلاب مانند کوچک بیرون می‌آورد. ریز برش ها به قدری کوچک هستند که نیازی به بخیه نیست، و حتی می توانید از مطب خارج شده و خودتان به خانه بروید. فلبکتومی برای درمان وریدهای بزرگ و برآمده است که به سادگی کاندیدای خوبی برای اسکلروتراپی یا لیزر درمانی نیستند. فلبکتومی تنها درمانی است که در واقع ورید مشکل دار را به طور کامل از بدن شما خارج می کند.  اگر وریدهای واریسی شما خیلی بزرگ باشند و نیاز به بیهوشی عمومی باشد، ممکن است در حین و بعد از عمل ناراحتی بیشتری را تجربه کنید.

قبل و بعد!

آنژیوگرافی

واریس پا

روش های درمان واریس پا

روش های مختلفی برای درمان واریس بسته به شدت بیماری وجود دارد. در موارد خفیف، تغییرات سبک زندگی ممکن است تنها چیزی باشد که لازم است. تغییرات سبک زندگی که می تواند به کاهش درد ناشی از واریس کمک کند عبارتند از:

لباس های گشاد بپوشید

در صورت امکان پاهای خود را بالا بیاورید

به طور منظم تمرین کنید

از ایستادن یا نشستن طولانی مدت خودداری کنید.

پوشیدن جوراب های فشرده نیز می تواند به کاهش درد و تورم کمک کند و از تشکیل لخته های خون یا ترومبوز ورید عمقی جلوگیری کند.

با این حال، اگر این اقدامات تسکین کافی را ایجاد نکند، پزشک ممکن است گزینه‌های درمانی تهاجمی‌تری مانند اسکلروتراپی، لیزر درمانی یا جراحی را توصیه کند. اگر با واریس دردناک سر و کار دارید، با پزشک خود در مورد بهترین گزینه های درمانی صحبت کنید. با درمان مناسب، می توانید از درد خود خلاص شوید و ظاهر رگ های پای خود را بهبود بخشید.

روش های درمان واریس پا

زمانی که واریس اتفاق می‌ افتد اگر از پیشروی آن جلوگیری نشود ممکن است عوارضی مانند تورم و یا عفونت را تجربه کنید. باقی ماندن عفونت در بدن و عدم رسیدگی به آن ممکن است باعث بروز نارسایی های قلبی شود و در چنین شرایطی فشار وریدی به پاها را نیز افزایش می دهد. اما مسئله دیگر این است که واریس ها معمولاً به صورت لخته های خون در بدن باقی می‌ مانند و اگر به تحرک در آینده خود را به سمت قلب رسانده ممکن است به مرور زمان آسیب هایی مانند سکته های خفیف را نیز به وجود آورند. همواره لازم است بدانید که هر گونه اختلال کوچک و ناچیز در سیستم گردش خون می تواند عارضه ای جدی و خطرناک باشد و به هیچ عنوان نباید به سادگی از کنار آنها عبور کنید. با این حال زمانی که متوجه میشوید اختلالی به نام واریس در سطح بسیار کوچک در قسمت پاها به وجود آمده بهتر است که سریعا روند درمان را آغاز کنید، زیرا پیشگیری از این عارضه در مراحل ابتدایی آسان تر از زمانی است که بخش زیادی از پوست را با مشکل مواجه نماید.

انواع واریس پا و علائم آن

شناسایی واریس پا چندان دشوار نیست. اصلی‌ترین علائم واریس پا ظاهر متفاوت آن است که در زیر پوست مشاهده می‌شود. اما به جهت درمان آن، باید ابتدا نوع واریس توسط متخصص قلب و عروق شناسایی شود. در ادامه، پزشک سعی می‌کند بر اساس نوع واریس، بهترین گزینه درمانی را برای شما در نظر بگیرد.

واریس عنکبوتی را عموما با رگ‌های واریسی اشتباه می‌گیرند. این نوع واریس ظاهری بسیار ظریف، قرمز رنگ و خوشه‌ای دارند. واریس عنکبوتی در جاهایی نظیر پشت ران، ساق پا، مچ پا، کف پا و… دیده می‌شوند. درد ناشی از این نوع واریس بسیار محدودتر از رگ‌های واریسی بوده و علائم بالینی خاصی ندارند. چرا که در سطح پوست هستند. البته نوع دیگری از واریس نیز به نام رگ‌های شبکه‌ای وجود دارد. این نوع واریس پا علائم و ظاهر متفاوت‌تری دارد که از واریس عنکبوتی بزرگ‌تر و از رگ‌های واریسی کوچکتر هستند.

روش های درمان واریس پا

برخی علائم که بعد از به وجود آمدن به راحتی قابل مشاهده هست برای شما وجو مواردی همچون: